کاربرد ups دوربین مداربسته یا دستگاه تامین برق اضطراری

کاربرد ups دوربین مداربسته یا دستگاه تامین برق اضطراری

کاربرد ups دوربین مداربسته یا دستگاه تامین برق اضطراری

کاربرد ups دوربین مداربسته یا دستگاه تامین برق اضطراری

ups دوربین مداربسته دستگاهی است که در هنگام قطع برق همچنین کاهش و افزایش آن، برق مورد نیاز دوربین مداربسته را تامین می‌کند. در واقع ups  وظیفه ذخیره برق دوربین مداربسته و استفاده از آن در هنگام افت ولتاژ را دارد. مهم‌ترین مزیت این دستگاه این است که شما تصاویر هیچ دوربینی را به دلیل قطع برق از دست نمی‌دهید. به UPS، دستگاه برق اضطراری دوربین مداربسته نیز گفته می‌شود.

UPS دوربین مداربسته چیست ؟

Uninterruptible power supply یا منبع برق اضطراری دستگاهی است که برق دوربین مداربسته را در زمان قطعی تامین می‌کند. دوربین مداربسته بدون برق خاموش شده و دیگر تصویری ضبط نمی‌کند این دستگاه برق را ذخیره کرده و در موارد ضروری آن را وارد سیستم می‌کند. ups کاربردهای دیگری نیز دارد:

تغییر ولتاژ برق ورودی :

ولتاژ به صورت ناگهانی کاهش پیدا کند: تجمع بیش از حد بارهای الکتریکی باعث ایجاد اضافه بار در شبکه برق شده و در صورت ادامه پیدا کردن، تجهیزات دوربین مداربسته را reset می‌کند. اگر ولتاژ به صورت ناگهانی کاهش پیدا کند، دستگاه ups تا زمان نرمال شدن آن برق مورد نیاز را تامین می‌کند تا آسیبی به قطعات دوربین وارد نشود.

 ولتاژ افزایش پیدا می‌کند: هنگامی که بارهای الکتریکی افزایش پیدا می‌کنند یکباره از مدار خارج شده و ولتاژ شدیدا افزایش پیدا کند. افزایش ولتاژ در نهایت منجر به سوختن قطعات دوربین می‌شود. ups با کنترل جریان ورودی مانع از این اتفاق می‌شود. این اتفاق در اثر عوامل مختلف مثل برخورد صاعقه با ساختمان روی می‌دهد.

مدت زیادی از افت ولتاژ بگذرد: زمانی که افت ولتاژ سریعا برطرف نشود، دستگاه ups مشابه با قطعی کامل برق رفتار می‌کند. یعنی برق مورد نیاز سیستم را (بدون در نظر گرفتن ولتاژ ورودی) تامین می‌کند.

 از بین بردن نویز‌های مخرب:

این دستگاه علاوه‌بر ایجاد تعادل بین ولتاژ ورودی و برق مورد نیاز دستگاه، سیگنال‌های مخرب (یعنی سیگنال‌هایی که بر روی عملکرد سیستم مداربسته تاثیر منفی می‌گذارند) را نیز تا حدودی از بین می‌برد. ups این کار را با کمک فیلتر نصب شده انجام می‌دهد.

برق اضصراری دوربین مداربسته

عمر ups  در دوربین مداربسته

ups نیز مانند تمام قطعات الکترونیکی طول عمر مشخصی دارد. اما بعضی از عوامل باعث کاهش یا افزایش این طول عمر می‌شود. از جمله مهم‌ترین عوامل بر روی طول عمر باتری ups می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع شارژ باتری و دفعات آن:

همه باتری‌ها تا مدت زمان مشخصی می‌توانند از ظرفیت خود استفاده کنند. تعداد دفعات مجاز برای شارژ باتری در کاتالوگ محصول نوشته می‌شود. با هر بار شارژ شدن و خالی شدن باتری طول عمر آن کاهش پیدا کرده و دیگر نمی‌تواند از تمام توان خود استفاده کند. در این صورت دچار افت جریان و در پی آن افت عملکرد دوربین مداربسته می‌شود.

پارامتر DOS میزان شارژ باتری را مشخص می‌کند. هر چقدر این عدد کمتر باشد طول عمر باتری بیشتر است. به طور مثال باتری که عدد  DOS آن 40 است نسبت به باتری با عدد 60 طول عمر بیشتری دارد.

تغییرات دما:

اگر دفترچه راهنمای باتری‌ها را مشاهده کنید خواهید دید که دمای مناسب برای آن‌ها را حداکثر 30 درجه ذکر کرده. این بدین معنیست که دمای بالاتر برای باتری مشکل ساز است. در واقع قرار دادن باتری‌ در دمای بالا طول عمر آن را کم می‌کند.

اگر مجبور به استفاده از باتری در جای گرم هستید باید از باتری‌های با جنس نیکل کادیوم استفاده کنید. این باتری‌ها قیمت بالاتری نسبت به نمونه سرب اسیدی یا همان باتری‌های معمولی دارند و برای دمای بالا مناسب هستند.

انواع دستگاه ups

UPS آنلاین: در این نوع از دستگاه‌های ups جریان برق همیشه در باتری وجود دارد. به همین دلیل زمانی که برقی قطع می‌شود فقط ورودی جریان قطع شده و باتری همچنان برق دستگاه را تامین می‌کند. مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع ups مجهز بودن به استابلایزر یا تثبیت‌کننده ولتاژ، عدم تاخیر در اتصال برق و طول عمر کوتاه نسبت به ups های آفلاین است.

ups آفلاین: این دستگاه زمانی که تشخیص می‌دهد برق شهر قطع شده برق باتری را وصل می‌کند. به همین دلیل بعد از قطع برق شهری چند ثانیه طول می‌کشد تا برق باتری را وارد سیستم کند. برخی از این دستگاه‌ها دارای تثبیت‌کننده ولتاژ هستند و برخی دیگر این قابلیت‌ را ندارند. مهم‌ترین ویژگی ups آفلاین طول عمر بالای آن است.

  نظرات