انواع کابل کشی دوربین مدار بسته – بخش چهارم

انواع کابل کشی دوربین مدار بسته – بخش چهارم

انواع کابل کشی دوربین مدار بسته

انواع کابل کشی دوربین مدار بسته

انواع کابل شبکه دوربین مداربسته

معمولاً در شبکه های محلی از کابل به عنوان محیط انتقال استفاده می شود. نوع کابل انتخاب شده برای یک شبکه به عوامل متفاوتی نظیر توپولوژی شبکه، پروتکل و اندازه شبکه بستگی خواهد داشت. آگاهی از مشخصه ها و ویژگی های متفاوت هر یک از کابل ها و تأثیر هر یک از آنها بر سایر ویژگی های شبکه، به منظور طراحی و پیاده سازی یک شبکه ی لازم است.

متداول ترین نوع کابل مورد استفاده در انتقال اطلاعات شبکه کابل های به هم تابیده هستند. با توجه به نوع (CAT5 یا CAT6) و همچنین استاندارد کابل (UTP, STP, FSTP)، کابل ها دارای سرعت ارسال اطلاعات متفاوتی هستند که این سرعت حداقل 100 مگابیت برثانیه است که با توجه به این پهنای باند، می توان دوربین های مداربسته را بر روی شبکه به طور هم زمان به کار گرفت. در شرایطی که از این بستر به طور هم زمان جهت شبکه اطلاعات و یا سایر سرویس های دیگر شبکه مثل VOIP نیز استفاده شود، باید سوئیچ های مدیریتی پهنای باند آن را کنترل کنند.

با توجه به استاندارد TIA/EIA568، از این نوع کابل برای فاصله ی تا 100 متر استفاده نمود که بزرگ ترین محدودیت استفاده از بستر شبکه اترنت می باشد.

  1. کابل زوج به هم تابیده

متداول ترین نوع کابلی که در انتقال اطلاعات استفاده می شود، کابل های به هم تابیده هستند. این نوع کابل ها دو رشته سیم به هم پیچیده دارند که هر دو نسبت به زمین دارای یک امپدانس یکسان هستند. بدین ترتیب امکان تأثیرپذیری این نوع کابل ها از کابل های مجاور و یا سایر منابع خارجی کاهش خواهد یافت.

کابل های به هم تابیده دارای دو مدل متفاوت روکش دار و بدون روکش هستند که نوع بدون روکش آنها متداول تر است و در اکثر شبکه های محلی استفاده می شود. کیفیت کابل های بدون روکش متغیر است و از کابل های معمولی استفاده شده برای تلفن تا کابل های با سرعت بالا را شامل می شود.

کابل دارای چهار زوج سیم بوده و درون یک روکش قرار می گیرند. هر زوج با تعداد مشخصی پیچ تابانده شده (در واحد اینچ) تا تأثیرپذیری آن از سایر زوج ها و یا سایر تجهیزات الکتریکی کاهش یابد

در ساده ترین حالت ممکن، کابل زوج به هم تابیده شامل دو سیم مسی عایق شده است که به هم تابیده شده اند. زوج به هم تابیده در دو نوع، بدون شیلد (UTP) و شیلد دار (STP) ساخته شده است.

اغلب چند زوج به هم تابیده با هم در یک غلاف قرار دارند که یک کابل را تشکیل می دهند. تعداد زوج های موجود در کابل ها متفاوت است. تابیدگی سیم ها به دور یکدیگر، نویزی را که کابل مجاور و یا سایر منابع مانند رله، موتور و یا ترانسفورماتور ممکن است در سیم ایجاد کنند، از بین می برد.

زوج تابیده بدون شیلد (UTP)

UTP از مشخصات 10Base T پیروی می کند، مشهورترین کابل زوج به صورت چهار زوج 100 اهمی است که هر دو زوج به هم تابیده شده اند و روز به روز در کابل کشی LAN بیش تر به کار می روند. UTP از دو نوع سیم مسی تشکیل شده است و بنا به مورد استفاده ی کابل، مشخصاتی برای تعداد تاب ها در هر متر از کابل وجود دارد.

کابل های UTP استانداردهای متعددی دارد که در گروه های متفاوت CAT6, CAT5e, CAT5 و CAT7 تقسیم شده اند. سرعت و پهنای باند فرکانسی از این نوع کابل ها عبارتند از:

  • CAT5= 100 Mhz
  • CAT5= 200 Mhz
  • CAT6= 250,350 Mhz
  • CAT7= 600,1000 Mhz

کابل های به هم تابیده دارای انواع بدون شیلد UTP، فویل آلومینیومی FTP و شیلددار STP و گاهی فویل و شیلددار SFTP است و در رنگ های مختلف و یا دو نوع پوشش PVC و LSZH عرضه می شوند که نوع LSZH فاقد هالوژن است و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند.

مشخصه های کابل UTP

مشخصه های کابل های UTP، امکان استفاده، نصب و توسعه ی سریع و آسان آنان را فراهم می آورد. جدول زیر انواع کابل های UTP را نشان می دهد:

جدول مشخصه های کابل UTP

گروه سرعت انتقال اطلاعات موارد استفاده
CAT1 حداکثر تا یک مگابیت در ثانیه سیستم های قدیمی، ISDN و مودم
CAT2 حداکثر تا چهار مگابیت در ثانیه شبکه های Token Ring
CAT3 حداکثر تا 10 مگابیت در ثانیه شبکه های Token ring و BASE-T10
CAT4 حداکثر تا 16 مگابیت در ثانیه شبکه های Token ring
CAT5 حداکثر تا 1000 مگابیت در ثانیه اترنت (10 مگابیت در ثانیه)، اترنت سریع (100 مگابیت در ثانیه) و شبکه های Token ring (16 مگابیت در ثانیه)
CAT5e حداکثر تا 1000 مگابیت در ثانیه شبکه های اترنت گیگابیتی
CAT6 حداکثر تا 1000 مگابیت در ثانیه شبکه های اترنت گیگابیتی

رابط استاندارد برای کابل های UTP، از نوع RJ45 است. رابط فوق شباهت زیادی به رابط های تلفن RJ11 دارد. هر یک از پین های رابط باید به درستی پیکربندی شوند.

زوج سیم به هم تابیده با شیلد (STP)

STP از مجموعه ای از سیم های به هم تابیده تشکیل شده است که هر جفت از آنها یک شیلد دارد. شیلد STP به دلیل محافظت بالاتر، بسیار قابل اعتمادتر از نوع UTP است. از سوی دیگر در STP هر زوج تابیده یک روکش بیرونی دارد که از آن در برابر نویز و تداخل های خارجی به خوبی محافظت می کند. مفهوم این مطلب این است که STP در برابر نویز و تداخل های خارجی به خوبی محافظت می کند. مفهوم این مطلب این است که STP در برابر تداخل امواج خارجی بسیار قابل اعتمادتر از UTP است و در انتقال داده ها و در فاصله های زیاد نسبت به UTP سرعت بسیار بالاتری دارند.

  نظرات