انواع کابل کشی دوربین مدار بسته – بخش اول

انواع کابل کشی دوربین مدار بسته – بخش اول

انواع کابل کشی دوربین مدار بسته

انواع کابل کشی دوربین مدار بسته

کابل کشی در دوربین های مدار بسته یکی از مراحل ضروری در نصب این دوربین ها می باشد و باید با دقت و مهارت خاصی صورت گیرد. کابل های به کار رفته در هر نوع دوربین با هم متفاوت بوده و نیاز است تا نصاب دوربین مدار بسته به این نکته توجه کافی داشته باشد و با انواع کابل های این دوربین ها آشنای کامل داشته باشد. ما در این مقاله به بررسی کابل دوربین مدار بسته و انواع مختلفی که برای آن وجود دارد به همراه نکات مورد توجه در هنگام کابل کشی پرداخته ایم.

آموزشگاه فن آموزان دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته را بصورت عملی و ویژه بازار کار تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

اهمیت کابل در دوربین مدار بسته

ما در جهانی زندگی می کنیم که اهمیت هوشیار بودن در مواقع خطر و حادثه ضروری بوده و می تواند از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری نماید. آن روزها که پیدا کردن یک سارق یک کار دشوار و طاقت فرسا بود گذشته است. با قرار گرفتن دوربین های مدار بسته در هر گوشه و کنار شهر، می توان به راحتی دزد را پیدا کرد و تحویل پلیس داد.

فقط مهم است که اجزای دوربین از بهترین کیفیت برخوردار باشد و افراد بدانند که چگونه دوربین مناسب را انتخاب کنند. انتخاب کابل نیز در کیفیت تصاویر ایجاد شده در دوربین مدار بسته تاثیر بسیاری داشته و در صورتی که کابل به کار رفته در دوربین، از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، تصاویر ایجاد شده نیز از وضوح و رزولوشن کافی بهره مند نبوده و امکان آسیب دیدن این کابل ها نیز در اثر عوامل محیطی مختلف وجود خواهد داشت.

اما چه کابل دوربین مداربسته ای برای سیم کشی دوربین مداربسته استفاده نماییم؟ این سوالی است که برای بسیاری از کاربران دوربین ها وجود داشته و ممکن است آنها را در هنگام خرید دچار سردرگمی نماید. در ادامه تلاش می کنیم تا به پاسخ این سوال بپردازیم.

بررسی انواع کابل دوربین مدار بسته

شاید تصور کنید که برای نصب دوربین مدار بسته می توان هر کابلی را مورد استفاده قرار داد و از آن تصویر دریافت نمود. این تصوری کاملا غلط بوده و باید بدانید که انواع مختلفی کابل برای این دوربین ها وجود دارد که هر یک به منظور نوع خاصی از دوربین به کار رفته و تفاوت هایی در عملکرد با یکدیگر دارند. در اینجا ما به بررسی کابل دوربین مدار بسته از نظر انواع مختلفی که دارد می پردازیم.

  1. معرفی کابل کواکسیال

یکی از مهم ترین محیط های انتقال در سیستم نظارت تصویری، کابل کواکسیال و یا هم محور است. این نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال اخبار و اطلاعات در دنیا به کار گرفته شده اند. ساده ترین نوع کابل کواکسیال دارای یک هسته ی مسی است. این هسته می تواند به صورت مفتول یا به صورت چند سیم نازک به هم تابیده باشد.

یک لایه عایق هسته ی مفتولی را که اغلب از جنس مس است، از حصیر فلزی جدا می کند. این هسته با یک ماده ی پلاستیکی که آن را فراگرفته عایق شده، دور آن یک حصیر فلزی و (یا شیلد) وجود دارد. این مجموعه را یک روکش پلاستیکی پوشانده است. به حصیر فلزی و قسمت عایقی که هسته را فراگرفته است، پوسته ی دولایه گفته می شود. این حصیر فلزی مانند اتصال زمین عمل می کند و از تداخل (خط رو خط افتادن) و نویز جلوگیری می کند.

هم شنوایی، پدیده ای را گویند که ناشی از سیگنال های عبوری از کابل های مجاور بر روی کابل اصلی است و باعث کاهش یا از بین رفتن کیفیت سیگنال اصلی می شود. با به کارگیری شیلدینگ در کابل های کواکسیال و جذب سیگنال های آزاد (نویز)، داده های انتقالی محافظت می شوند و سیگنال های آزاد نمی توانند وارد کابل شوند و به داده ها آسیب برسانند و به همین دلیل، این کابل برای فواصل زیاد که حجم ارسال داده ها بالاست، بسیار مناسب هستند. همچنین این کابل ها به وسایل پیچیده هم نیازی ندارند.

هسته ی کابل کواکسیال، سیگنال های الکترونیکی را که در واقع همان داده های تصاویر هستند، از خود عبور می دهد.

در محیط هایی که دارای تداخل و نویز بالاتری هستند، از کابل هایی با پوسته ی چهارلایه استفاده می شود. این نوع کابل ها دارای دو لایه ماده ی عایق و دو لایه حصیر فلزی هستند.

کاربرد کابل کواکسیال در منازل از آنتن هوایی تا پشت تلویزیون قابل مشاهده است. البته کابل های کواکسیال علاوه بر این که دارای مشخصه های فیزیکی متفاوتی هستند، از نظر مشخصات الکتریکی (امپدانس) نیز با هم فرق دارند. مثلاً کابل هم محور تلویزیون دارای امپدانس مشخصه ی 75 اهم است و حال آن که کابل های کواکسیال شبکه های کامپیوتری امپدانس 50 اهم دارند.

همواره عایق باید هسته ی هادی و تور سیمی را از یکدیگر جدا کند. اگر این دو قسمت با یکدیگر تماس پیدا کنند، در کابل اتصال کوتاه ایجاد می شود و نویز و یا سیگنال های آزاد که روی حصیر وجود دارند، وارد هسته ی مسی می شوند. این مسئله باعث از بین بردن تمامی داده ها می شود. کابل ها را یک روکش خارجی عایق احاطه کرده که این لایه اغلب از جنس تفلون، پلاستیک یا لاستیک است. کابل کواکسیال نسبت به زوج سیم به هم تابیده، در برابر تضعیف سیگنال و یا اثرات جانبی، مقاومت بیش تری از خود نشان می دهد. تضعیف سیگنال به مفهوم کاهش توان سیگنال است که بعد از طی یک مسیر طولانی در کابل رخ می دهد.

  نظرات