از دوربین مدار بسته تا دستگاه های هوشمند، آیا ما همواره تحت نظر هستیم؟ – بخش دوم

از دوربین مدار بسته تا دستگاه های هوشمند، آیا ما همواره تحت نظر هستیم؟ – بخش دوم

از دوربین مدار بسته تا دستگاه های هوشمند، آیا ما همواره تحت نظر هستیم؟ – بخش دوم

از دوربین مدار بسته تا دستگاه های هوشمند، آیا ما همواره تحت نظر هستیم؟ - بخش دوم

دستگاه های اینترنت اشیاء

دستگاه های IOT در اصطلاح اینترنت اشیاء هر وسیله ای است که قادر است به یک شبکه بی سیم متصل شود از خانه هوشمند گرفته تا یخچال هوشمند و حتی کلید و پریز هوشمند یک ساختمان و در سایکل بزرگتر چراغ راهنمایی سر چهارراه ها.

تخمین زده می‌شود که هزینه‌های جهانی برای دستگاه‌های اینترنت اشیا تا کنون به 1.2 تریلیون دلار برسد. حدود 18 میلیارد دستگاه متصل شبکه اینترنت اشیا را تشکیل می دهند. مانند دوربین‌های مداربسته ناامن، دستگاه‌های اینترنت اشیا در صورتی که از رمزهای عبور پیش‌فرض یا گذرواژه‌های فاش شده استفاده کنند، به راحتی هک می‌شوند.

فراتر از هک کسب و کارها می توانند از اطلاعات جمع آوری شده توسط دستگاه های مجهز شده به اینترنت اشیاء برای هدف قرار دادن بیشتر مشتریان با محصولات و خدمات جدید استفاده کنند. و این در حالی باشد که آنها به دریافت این پیشنهادات اصلا رضایت ندارند.

کارشناسان حریم خصوصی در ماه سپتامبر در مورد توافقنامه ادغام آمازون با شرکت جاروبرقی رباتیک iRobot هشدار دادند. در نامه ای به کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده که توسط 26 گروه مدافع حقوق مدنی و حریم خصوصی امضا شده است، آمده است:

اتصال دستگاه‌های iRobot به سیستم خانه آمازون که قبلاً انجام شده است، قادر است جمع‌آوری داده‌های بیشتری را از دستگاه‌های خانگی متصل‌ انجام دهد، که احتمالاً شامل جزئیات خصوصی در مورد عادات و سلامت ما می‌شود که حقوق بشر و ایمنی را به خطر می‌اندازد.

داده های جمع آوری شده از این تکنولوژی همچنین میتواند از طریق شراکت داده ها که بسیار رایج نیز هست به اشخاص ثالث داده شود و آنها بدون رضایت مشتری از این اطلاعات استفاده نمایند.

نتیجه گیری

درست است که تجهیزاتی که در این مطلب استفاده شده برای تسهیل در زندگی و امنیت در زندگی روزمره نقش موثری دارد، اما هم اکنون از اطلاعات جمع آوری شده آنها سوءاستفاده شده و یا برای بازاریابی و فروش بیشتر به مشتریان استفاده میشود که اغلب هیچ رضایتمندی ای از آنها دریافت نشده است و بدتر از آن حلقه ای است که دارد تنگ تر و تنگ تر شده و زندگی و حریم شخصی افراد را مورد تعدی جدی قرار می دهد.

  نظرات