از دوربین مدار بسته تا دستگاه های هوشمند، آیا ما همواره تحت نظر هستیم؟ – بخش اول

از دوربین مدار بسته تا دستگاه های هوشمند، آیا ما همواره تحت نظر هستیم؟ – بخش اول

از دوربین مدار بسته تا دستگاه های هوشمند، آیا ما همواره تحت نظر هستیم؟

از دوربین مدار بسته تا دستگاه های هوشمند، آیا ما همواره تحت نظر هستیم؟ - بخش اول

یک گروه از محققین، داده های 15 ماهه حرکتی انسان را که از 1.5 میلیون نفر گرفته شده بود را مورد مطالعه قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که تنها با چهار نقطه می توان 95 درصد این افراد را شناسایی کرد. حتی زمانی که داده ها کیفیت خوبی نداشته باشد.

نکته جالب اینجاست که این تحقیق در سال 2013 انجام شده است!

تقریبا 10 سال بعد فناوری های نظارتی در تمام جنبه های زندگی ما نفوذ کرده است. آنها مجموعه ای از اطلاعات را به اشکال مختلف و در بیشتر موارد بدون اطلاع از ما دریافت می کنند.

دوربین مدار بسته و دسترسی آزاد

در حالی که دوربین مدار بسته عموما برای اهداف قانونی استفاده میشود، نظیر ایمنی در شهرها و کمک به پلیس در تحقیقات جنایی، اما استفاده از آن نگرانی هایی جدی برای شهروندان ایجاد نموده است.

در سال 2021 پلیس یکی از شهرهای ولز(نیو ساوت) مظنون به استفاده از فیلم های دوربین مدار بسته تشخیص چهره برای یافتن افرادی بود که در تظاهرات ضد قرنطینه شرکت میکردند. وقتی از آنها سوال شد پاسخی به این سوال ندادند.

در آگوست 2022، سازمان ملل تایید کرد که چین از دوربین مدار بسته برای انجام نقض جدی حقوق بشر علیه اویغورها و دیگر اقلیت های قومی عمدتا مسلمان در منطقه سین کیانگ استفاده نموده. دوربین های مورد استفاده تنها ضبط 24 ساعته نداشته و مجهز به تشخیص چهره بوده اند تا جایی که آنها قادر بودند حتی احساسات افراد را نیز تشخیص دهند.

همچنین ایالات متحده که سابقه طولانی در استفاده از دوربین مداربسته برای اقدامات نژاد پرستانه دارد، متهم است که در مناطقی که نسبت بیشتری ساکنین غیر سفید پوست داشتند از دوربین مدار بسته بیشتری استفاده کرده اند. (گزارش عفو بین الملل)

یکی دیگر از مشکلات دوربین مداربسته امنیت آن است. بسیاری از این دوربین ها پسورد پیش فرض و حتی باز دارند و اغلب به راحتی می توان به صورت آنلاین به آنها دسترسی داشت. بنابراین می شود تمام روز پخش زنده ای از حیاط شخصی داشته باشیم!

  نظرات